+90 [850] 511 1530 • [216] 975 0530
 
 

Hiçliğin ve kopuşun öyküleri: Köpek Yarası Çıktı!

Deneyimli editör Hasan Uygun'dan yılların birikimini içeren bir ilk kitap. Uzun yıllardır çeşitli öykü dergilerinde öyküleri yayınlanan yazarın, varoluşçu ve dışavurumcu bir üslupla kaleme aldığı öyküleri yakında Liber Kitap'ta. 

Uçlarda yaşayanların, dışarıda kalanların, sisteme dahil olmayı reddedenlerin öyküleri Köpek Yarası'nda dile geliyor; dille çıkılan yolculukta insan ruhunun bilinmezliği, çelişkileri su yüzüne çıkıyor.  

Kitaptan...

"Ama o anda, yeni bir kaybolmuşluğu göze almışken, tüm ayartıcılığına rağmen vazgeçmişken kapının koluna uzanmaktan, ansızın bir el beni içeriye (belki de dışarıya) çekti. Tahmin ettiğim gibi kapı da kapandı ardımdan. Gördüğüm gerçek, gerçeğim görünen oldu. Şimdi dünya denilen bu çukurdayım." (s. 138)

***

"Bize rağmen bizden bağımsız mı gelişiyordu her şey? Hiç mi etkimiz yoktu olan bitenlere? Kurulmuş bir saatin, görevini tıkır tıkır yapmak üzere koşullanmış bir dişlisi miydik sadece? O zaman her şey önemsiz olmalı, diye rahatlattım kendimi." (s. 145)

***

"Hepsinin ağzı aynı kalın keten iplerle dikilmişti. İfadesizdi yüzleri. Hızla akıp geçerlerken yanımdan, bana göz ucuyla bile bakma gereği duymamalarına şaşırmış, büsbütün başka bir dünyaya düşmüş gibi artık çaresiz duyumsuyordum kendimi." (s. 151)

 

Arka Kapak Yazısı:

Delilik ile naiflik arasında yaşayan, bilinçli olarak sisteme dahil olmayan ötekilerin öyküleri, kısacık anların toplamı Köpek Yarası.
Kent insanının yabancılaşmasını ve edilgen ruh halini geçen yüzyılın başında Kafka kahramanını böcekleştirerek anlatıyordu. Hasan Uygun ise kahramanlarını köpekleştiriyor bir anlamda. Toplumun gözünde sokak köpeği kadar değeri olmayan insanların yaralarını deşiyor. Köpekleştirmek, Kafka’nın “Dönüşüm” öyküsündeki gibi bir böcekleşme metaforudur elbette. Köpekler yaralarını yalayarak iyileştirirler. Sürekli yaşamına müdahale edilen, kendine yabancılaşan edilgen insanın da durmadan yaralarını kaşıması, kanatması bundandır.
Sistemle uyumlu; ev, araba, kariyer, yat-kat özlemi içinde olan insanı bulamazsınız Hasan Uygun’un öykülerinde. Küçücük dünyalarının büyük gelgitlerini göstermek için çırpınan, yazgısına şapka giydiren, sorumluluktan kaçan, “adam” olmayı, sahip olmayı reddeden bireyi anlatıyor. Her yerde olup da hiçbir yere ait olamayan, geçmişini, şimdisini sorgulayan sıradan insanı... Bazen terk etmişler, bazen de terk edilmişler. Daha da önemlisi yaşamın en uçlarına itilmişler bir şekilde. Sartre’ın “Cehennem başkalarıdır” sözünü hatırlatırcasına...

 

 

 

Bazı yaralar kalıcıdır...

 


Telefon: +90 [850] 511 1530 l [216] 975 0530
Manart Yayıncılık ve Turizm Anonim Şirketi © 2014